
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Dropout Voltage | 200 mV |
| Output Current | 150 mA |
| Output Voltage | 3 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | 15 mV |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
| Max Input Voltage | 10 V |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 70 µA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Positive |
Stock: 2367
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21235
Ext.Price$0.21235
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21235 | $0.21235 |
| 10 | $0.18698 | $1.86980 |
| 50 | $0.16464 | $8.23200 |
| 100 | $0.14049 | $14.04900 |
| 500 | $0.11989 | $59.94500 |
| 1000 | $0.11461 | $114.61000 |
| 3000 | $0.10956 | $328.68000 |
| 5000 | $0.10251 | $512.55000 |
